منو

راهنمایی در مورد تفاوت شرکت سهامی خاص و عام

مقدمه

همیشه در همه جا برای شروع کسب و کار، نیاز هست تا مراحلی از کار رو با امور ثبتی انجام بدیم. در قانون تجارت، پیچیدگی های زیادی وجود داره برای همین در لایحه اصلاحی قانون تجارت، ثبت شرکت رو به بخش های متعددی تقسیم کردن تا بشه راحت تر شرکت ها رو دسته بندی و مدیریت کرد.

2 مورد از این شرکت ها، شرکت با سهامی خاص و شرکت با سهامی عام هست که در ادامه متن تفاوتشون رو کامل براتون توضیح میدیم


وقتی شرکای کمتری داریم و فعالیت مون محدود هست، برای تسریع زمان و داشتن روند ساده برای ثبت شرکت، بهترین گزینه برامون ثبت شرکت با سهامی خاص هست. تو این نوع شرکت، شرکت بین 3نفر یا بیشتر تقسیم شده و سرمایه تعیین شده شرکت به سهام تقسیم میشه. ثبت شرکت سهامی عام زمانی نیاز می شود که بخواهیم در پروژه های بزرگ عمرانی، صنعتی یا کشاورزی شرکت کنیم. شرکت سهامی عام یکی از انواع شرکت های سهامی محسوب می شود به شکلی که قسمتی از سرمایه شرکت از طریق فروش سهام به مردم تامین می گردد. در حقیقیت سهام شرکت های سهامی عام، در بازار بورس اوراق بهادار به فروش می رسد.
به عبارتی دیگر در شرکت سهامی عام، صاحبان سهام می توانند سهام شرکت خود را در بورس فروخته و بدین شکل مالکیت خود را به دیگران منتقل نمایند. سازمان بورس نیز شرکت هایی را می گذارند وارد بازار بورس شوند که دارای سرمایه و اعتبار زیادی باشند. بنابراین در یک شرکت سهامی عام، سرمایه ها به شکل اندک به شکل سهام، به مردم واگذار می شود و مدیران شرکت با اداره شرکت، سرمایه حاصله را در جریان گردش صحیح اقتصادی می گذارند که این کار دارای دو مزایا می باشد اول کسب سود از سرمایه گذاری یا انجام فعالیت های عمرانی است و دوم اینکه باعث رونق و آبادانی در کشور می شود.
بنابراین می بینیم که شرکت سهامی عام نوعی شرکت بزرگ است که اجازه دارد سهام شرکت را به عموم مردم بفروشد بنابراین مردم نیز می توانند در هنگام اعلام پذیره نویسی به شعب بانک اعلام شده مراجعه کرده و ورقه تعهد سهم را امضا نمایند و وجهی را که تعیین شده است را به حساب شرکت واریز کنند.

تفاوت شرکت سهامی خاص و سهامی عام


• در ثبت شرکت سهامی عام حداقل ۵۱ درصد سهام از طریق بورس به مردم واگذار می شود. در واقع شرکتهای سهامی عام تنها شرکتی هستند که در بورس پذیرفته میشوند.
• در ثبت شرکت سهامی خاص سهام شرکت متعلق به سهامداران و اعضای هیأت مدیره است که نام آنها در اساسنامه آمده است و افراد دیگر فقط با تنظیم صورت جلسه ورود به شرکت می توانند سهم دریافت نمایند.
• در شرکت سهامی عام به منظور تهیه سرمایه اقدام به پذیره نویسی عمومی می‌شود اما شرکتهای سهامی خاص اجازه درخواست عمومی را ندارند. همچنینتنها شرکتهای سهامی عام اجازهصدور اوراق قرضه را دارند.
• در شرکتهای سهامی عام نقل و انتقال سهام نیازی به دریافت موافقت افراد سهام دار ندارد اما در شرکت سهامی خاص هرگونه نقل و انتقال سهام وابسته به موافقت موافقت هیات مدیره و مدیران است.
• اعضای هیأت مدیره در شرکتهای سهامی خاص حداقل ۳ نفر اما در شرکت سهامی عام حداقل ۵ هستند.